Městské zahradničení – proč pěstovat i na malém prostoru

ID 58208093 © Markus Spiske | Dreamstime.com

I ve městě se dá něco pěstovat. Jen budete zřejmě omezeni místem, takže si budete muset vybírat, co pěstovat. Kromě zahrádek, obvykle dost malých, můžeme pěstovat na terasách, balkónech, okenních parapetech a dokonce i v bytech.
Proč pěstovat?
Ve městech je tepleji než na venkově, protože budovy akumulují teplo. Proto se rostlinám ve městech může dařit lépe.
Zeleň na balkóně nebo na okně je hezká a příjemná na pohled a vytváří příjemné mikroklima i pro lidi.
Salát, špenát nebo pažitku můžete mít vždycky naprosto čerstvou, právě utrženou. U listové zeleniny je to zvlášť důležité, protože rychle vadne a kazí se.
Pokud máte malé dítě a nemáte dost peněz na biozeleninu, tak je jednou možností vypěstovat alespoň něco málo a vědět, že svému dítěti dávám úplně čerstvou zeleninu pěstovanou bez chemie.
Příklad a učební materiál pro děti, aby si nemyslely, že brambory a mrkev se jen tak zničeho nic zjevují v supermarketu. To není vtip, jedna holčička v mém okolí si to opravdu myslela. Až do té doby, než viděla, jak se sklízí brambory, což pro ni byl úžasný zážitek.
Můžete si vypěstovat druhy zeleniny, kterou v obchodech běžně nekoupíte. Třeba tygrovaná rajčata, fialovou brokolici, barevné ředkvičky, strakaté černobílé fazole, fialovou mrkev nebo cukrový hrášek.
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mestske-zahradniceni-pestujte-zeleninu-na-balkone-nebo-parapetu
http://en.wikipedia.org/wiki/Guerrilla_gardening
https://urbantimes.co/2011/05/balcony-farmers-sprout-city-urban-farming-shanghai/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *