Kurz městské permakultury na Jižním Městě

Společně s kamarádkou jsme uspořádali kurz permakultury, zaměřený na možnosti ve městě. Pokud chápete permakulturu jako záležitost pěstování dostatečného množství jídla, tak k tomu město neposkytuje dostatek prostoru. Ale permakultura je víc, než jen zahradničení. Je o tom, abychom svoje potřeby (nejen potřebu jídla) uspokojovali způsobem maximálně šetrným k přírodě i k ostatním lidem.
Kurz se konal v sousedské klubovně, což je společný prostor několika (desítek) rodin, kde se mohou setkávat zejména maminky s dětmi. Sousedská klubovna na mě působila jako příjemné místo, kde se lidé rádi potkávají.
Přihlásilo se několik žen a dokonce i jeden muž. Na pořadu kurzu bylo pěstování, ale také typicky městské věci, jako jsou komunitní zahrady, KPZ (komunitou podporované zemědělství) a vůbec sdružování se lidí do smysluplných skupin. Příjemně mě překvapilo, jak výborná skupina se sešla. Kromě doby výuky bylo v kurzu dost přestávek, kdy jsme velmi snadno nacházeli společná témata.
Měli jsme také možnost podívat se na komunitní zahradu Vidímova, která je v blízkosti sousedské klubovny. Zahrada nabízí obyvatelům z okolního sídliště možnost pronajmout si dřevěnou bednu se zeminou o velikosti cca 1 m2 a pěstovat zeleninu, jahody nebo květiny. Zároveň je zde ale prostor k pořádání zajímavých akcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *