Návštěva kurzu PDC

Permaculture Sustainable Living Creative Vector Design Element Concept. Old Tree With Roots Inside Rough Circle On Organic Paper Background

Byla jsem pozvaná zúčastnit se závěrečného víkendu kurzu PDC, který pořádaly Denisa a Katka v ášramu ve Žďárci u Skutče. S potěšením jsem toto pozvání přijala.
PDC (permaculture design certificate) je permakulturní kurz v rozsahu minimálně 72 hodin, který má z velké části stejný obsah, menší část je přizpůsobená podmínkách kurzu, jako je cílová skupina nebo klima v oblasti. Tento typ kurzu se učí po celém světě, takže když získáte certifikát v Čechách, měl by být rovnocenný certifikátu v jiných zemích.
V tomto kurzu se učí především design pozemku. Kurzisté byli rozděleni do skupinek a dostali konkrétní zadání: pozemek a rodinu, která tam má žít. Svoje návrhy na závěr prezentují ostatním. Takže jsem přijela na to nejlepší: na závěrečné prezentace.
Skupinek bylo pět a dělaly návrh na pozemek poblíž místa konání kurzu. A samozřejmě každá skupina ho řešila trochu jinak. Třeba v tom, kam umístit dům pro rodinu. Jak bude velký, jak velké bude hospodářské zázemí. Jestli chovat zvířata a jaká. Důležitou součástí návrhu bylo i to, čím se rodina v tom místě bude živit. Třeba nějakým pěstováním? Určitá míra samozásobitelství je samozřejmost, ale to nestačí, potřebujeme i peníze. Moc se mi líbilo, že některé návrhy počítaly i se včelami 🙂
Přemýšlela jsem nad tím, proč vlastně na tyhle závěrečné prezentace tak ráda jezdím a uvědomila jsem si, že se mi moc líbí ta tvořivá atmosféra, kdy se lidi snaží dobrat nějakého kvalitního výsledku a dávají to toho to nejlepší, co můžou. Společná práce na něčem smysluplném, to je pro mě definice štěstí.
Chtěla jsem se také podívat do ášramu ve Žďárci u Skutče, protože jsem o něm slyšela dost dobrého. A je to fakt hezké místo. Takové, kam bych jela hledat klid a nabírat síly do dalších životních dobrodružství. Navíc tam moc dobře vařili. Jídlo bylo veganské, s možností dát si mléko. Nejvíc mi chutnaly zelňačka s kopřivou a bršlicí a bezmasé karbanátky.
Třetí důvod, proč jsem obětovala víkend a vážila cestu, bylo setkání s kamarádkami. Permakulturní lidé jsou rozptýleni po celé republice a není možné se vídat každý den, tak je fajn se potkat na podobné akci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *