Demonstrace na Letné

Prague, Czech Republic – June 23 2019: Crowd of people protests against Prime Minister Babis and Minister of Justice on Letna, Letenska plan. Demonstration calling for resignation. Democracy, protest.

Na Letné se sešlo cca čtvrt miliónu lidí. Nebyla jsem tam, protože jsem spoluorganizovala jinou bohulibou ekologickou akci. Navíc jsem to považovala za politickou záležitost a politika mě neláká. Ale když jsem slyšela, jak moc se tam skloňují ekologická témata, jak se tam otevřeně mluví o ničení životního prostředí díky našemu „vyspělému“ zemědělství, tak jsem litovala. Moc jsem litovala. Uvědomila jsem si, že už mi nestačí řešit věci na osobní úrovni (vyhýbat se masu, odmítat jednorázové plasty, nelétat apod.). Trvalo mi, než jsem pochopila, že ekologie je politické téma. Nejmenovanému politikovi, proti kterému byla demonstrace namířená, se mimo jiné zazlívá arogance. Ta arogance, nadřazenost, přezíravost se projevuje nejen vůči lidem (tedy nám, voličům), ale i vůči přírodě. Nebrání se, tak ji prostě využijeme do poslední molekuly. Ospravedlníme si cokoliv, pokud nám to přisune další peníze a majetky. Je to strašné. Ovlivňuje to stav společnosti. Když budeme aroganci tolerovat, tak se bude šířit. Když my, mírní a trpěliví, budeme mlčet, tak se věci budou zhoršovat. Nejen na úrovni politiků, ale i ve firmách, rodinách, jakýchkoliv lidských skupinách. Už teď je to dost hrozné, fakt nechci vidět další sešup dolů.

Jsem nadšená z toho, že se lidi dokážou spojit a otevřeně vyjádřit nespokojenost. Taky jsem nespokojená. Slovo nasraná by bylo výstižnější. Moji rodiče mě učili, že vztekat se je špatné, že je to selhání, že se mám ovládat, být slušná, mírná, trpělivá a zdvořilá. Za normálních okolností by to asi i bylo v pořádku, ale když slyším a čtu, co se děje nejen s českou politikou, ale i s planetou, klimatem a se životním prostředím v naší malé středoevropské kotlince, tak mě trpělivost opouští. Co s tím můžu dělat? Mohla bych rezignovat, vytěsňovat znepokojivé informace, ale tak nějak tuším, že to by nešlo donekonečna. Mohla bych propadnout depresi a všechno vzdát. Nebo se pustit do nějaké akce. Připojit se ke čtvrt miliónu lidí na Letné je docela dobrá akce, co myslíte?

A ještě jedna věc mě neuvěřitelně potěšila. To, jak byla skvěle zorganizovaná. A že to byla pokojná demonstrace. Nemám ráda konflikty a boje jakéhokoliv druhu. Jako lidi na sobě závisíme, potřebujeme fungovat společně a spolupracovat. Dokonce i protestovat se dá bez násilí.

Jo a jestli jste tam nebyli, tak tady je video: https://www.youtube.com/watch?v=qZEwQ9YsdR8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *