Protkání sítí

Víkend jsem strávila na zajímavé akci zvané Protkání sítí, organizovala ji parta lidí, kteří se zajímají o komunity a ekovesnice. Já sama sice neplánuju stěhování na venkov, ale téma mě zajímá, navíc se tam mělo objevit dost zajímavých lidí, takže jsem se přidala. A bylo to moc fajn.
Pro mě osobně bylo nejúžasnější to, že tam vznikla velmi příjemná atmosféra, kde jsem se cítila respektovaná a přijímaná. Nebyla tam všudypřítomná kritika, hodnocení, posuzování. Naopak, lidi se zajímali, ptali, byli vstřícní. Určitě k tomu přispěly i poradní kruhy, které tam probíhaly a které přímo vedou k tomu dávat si navzájem prostor, poslouchat a vnímat se.

Můj dojem na konci celé akce? Znáte ten příjemný pocit nasycení, který cítí naše tělo po obědě? Tak něco podobného tam cítila ta moje část, kterou bych snad mohla nazvat duší. Byla spokojená, protože byla naplněna její potřeba být přijata s respektem. Podle reakcí a slov ostatních účastníků tuším, že se jim stalo cosi podobného.

Na programu toho bylo hodně, mě oslovila ochutnávka metody tvoření komunit podle Scota Pecka a také sdílení zkušeností lidí, kteří už v komunitě nějakou dobu bydlí, to bylo opravdu výjimečné.

Ocenila jsem taky možnost zkusit si fungování councilu, poradního kruhu, což je metoda skupinové práce, která má své kořeny u indiánů a mě naprosto okouzlila zejména tím, jak je při ní důležitá rovnost všech zúčastněných i tehdy, když zastávají rozdílné (rozdílně vysoké) společenské postavení, např. učitelé a žáci nebo rodiče a jejich děti.

Zajímavé bylo i místo konání: ekocentrum Loutí, ubytovací a školící komplex na jih od Prahy, kde jsem byla už poněkolikáté.

Na konci vyvstala důležitá otázka: Co dál? Připadá mi, že nějaká společná iniciativa pro víc komunitních a ekovesnických aktivit by byla dost důležitá. Ať už něco na internetu nebo nějaké další setkání, kterého bych se vemi ráda zase zúčastnila.

Taky jsem milovník map a mapa komunit v České republice by mohla být užitečná. Tedy u těch komunit, které o sobě chtějí dávat vědět, některé o to nestojí a mívají pro to své dost dobré důvody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *