Bytový zahradník 1. Proč pěstovat v bytě a proč pokojovky nejsou dostatečně permakulturní

Pokojové kytky pěstujeme skoro všichni. Bývají nenáročné, rostou pomalu a zdobí, což je i to jediné, co od nich čekáme. Permakultura je ale o uspokojování potřeb a o užitku, který získávám, třeba to, že je můžu sníst.

Užitkové zahradničení se od okrasného naprosto liší. U klasických pokojových rostlin oceňujeme třeba to, že rostou pomalu. Jenže u užitkových rostlin je tomu jinak, potřebujeme naopak, aby rostly rychle a daly nám velký výnos! To znamená, že asi budou vyžadovat víc péče.

Ze semen také můžete vypěstovat něco, co byste si jinak koupili jen těžko nebo draho. Červená bazalka, polníček nebo třeba mangold.

A co když mi něco chcípne? Jasně, že chcípne. Já sama jsme v životě umořila spoustu rostlin. A spousta jich moji péči přežila a skončila u mě na talíři. Smiřte se s tím, že vám občas něco uhyne, netrapte se tím a vysaďte nebo vysejte toho prostě víc. Vlastně i sama příroda nepředpokládá, že vyroste všechno, proto rostliny tvoří spousty semen, aby aspoň něco mělo šanci.

Co se k bytovému pěstování hodí?

Zelené listí. Např. řeřicha, tu asi znáte, dokonce ji prodávají v malých krabičkách v obchodech. Stejně ale vyroste třeba hořčice, ředkvička, listový salát nebo špenát. Pěstování trvá týden až dva a stačí k tomu fakt jen malá miska na parapetě. U salátu nebo špenátu do bude trvat déle, ale zase získáte větší rostliny = více jídla.

Kytky okrasné i léčivé zároveň. Třeba aloe nebo rýmovník. Můžete zkusit zázvor. Všimli jste si, že někdy se ty koupené oddenky snaží růst i bez hlíny? Zázvoru příbuzná je i kurkuma a její oddenky se u nás také dají sehnat. Já ji koupila ve zdravé výživě jako potravinu.

Jedlé květy – příkladem je lichořeřišnice, což je krásná letnička se záplavou oranžovo-žlutých květů, v truhlíku za oknem vypadá moc hezky. Listy i květy jsou jedlé, mají štiplavou chuť podobnou ředkvičce a prý jsou i velmi zdravé.

Rajčátka – existují keříčková rajčata, která jsou dost malá, aby mohla růst i v truhlíku. Můžeme je předpěstovat v bytě a ven nebo na parapet natrvalo dát až v polovině května, kdy se obvykle dávají ven teplomilné zeleniny, ke kterým rajčata patří.

Pálivé a chilli papriky. Ať už si semínka koupíte nebo je vydlabete z chilli papričky, nic vám nebrání to vyzkoušet. Jsou teplomilné, takže je držte v teple do poloviny května stejně tak, jako rajčata, teprve pak je můžete dát ven, např. na balkón.

Bylinky ze supermarketu – když je přesadíte do větší nádobě a zaléváte, tak je také můžete pěstovat. Některé jsou i vytrvalé, takže je můžete mít několik let. Platí to třeba pro mátu nebo pažitku. Pokud je tedy nesníte dřív 🙂 k jednoletým patří majoránka, koriandr nebo bazalka.

Plané rostliny. Např. pampeliška, ptačinec nebo česnáček. Dokážou růst i v nádobě na balkóně a budou kdykoliv k dispozici.

Houby. Dají se koupit tzv. houbové zahrádky, což jsou bloky prorostlé podhoubím, které rychle začnou plodit. Vyžadují méně světla, než zelené rostliny.

Houby. Dají se koupit tzv. houbové zahrádky, což jsou bloky prorostlé podhoubím, které rychle začnou plodit. Vyžadují méně světla, než zelené rostliny.

Další díly seriálu Bytový zahradník:

  1. Proč pěstovat v bytě a proč pokojovky nejsou dostatečně permakulturní
  2. Co budeme potřebovat?
  3. Kde vzít semena nebo rostliny
  4. Nakupujeme semena v obchodě
  5. Zelené listí
  6. Rajčata na balkóně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *