Bytový zahradník 2. Co budeme potřebovat?

Místo. Rozhodně někde na světle, v bytě bude světlo vždycky nedostatkové. Bez světla jsou rostliny vytáhlé a bledé. Jedinou výjimkou jsou houby, ty mají výrazně menší nároky na světlo. Existují i pěstební boxy a světla, kterými můžete rostlinkám dopřát dostatek světla, ale ty stojí dost peněz, pro začátek určitě vystačíte s přírozeným světlem u okna. Ideálně pokud máte okno na jih nebo východ, tak je světla nejvíc. Ale taky tam nejsnáz můžete „upéct“ rostliny, pokud je tam necháte v letním vedru. Problém je i ústřední topení pod oknem, které zahřívá a vysušuje, v takovém případě můžete buď snížit teplotu, nebo to teplo nasměrovat od okna směrem do místnosti širokým parapetem, záclonou zastrčenou za topení (já vím, žádná krása to není). Sucho zčásti vyřeší „skleníček“ – uříznutá průhledná petláhev nebo igelitový pytlík, kterým květináče překryjeme. Chce to ale občas vyvětrat, aby nám rostliny neuhnívaly.

Balkón je také skvělé místo, zvlášť pokud je zasklený a teplota je tam stabilnější než venku. Pokud je váš balkón orientovaný na jih nebo východ, může tam být v létě až příliš horko a některé rostliny může splálit sluníčko, takže je dobré uvažovat nad nějaký zastíněním. Balkón nebo parapet na severní straně domu se moc nehodí pro teplomilné bylinky, ale listová zelenina má slušnou šanci to zvládnout.

Kontrola. Ať už vyberete jakékoliv místo, je důležité, abyste svoji bytovou zahrádku každý den zkontrolovali. Mělo by to být místo, kam často chodíte, kde na svoje rostlinky nezapomenete. A taky blízko ke kuchyni, abyste si mohli chodit pro zelené do jídla.

Květináč nebo jakákoliv nádoba k pěstování s otvorem ve dně, aby mohla odtékat přebytečná voda. K tomu další nádobu nebo misku, která je vodotěsná, aby nám voda z květináčů netekla po zemi. Když použijeme nádobu bez odtoku, dříve nebo později rostlinu přelijeme, v nádobě se nahromadí voda, kořeny začnou hnít a rostlina nejspíš uhyne. Kromě designových květináčů za spousty peněz můžete klidně použít kelímek od jogurtu a dírky do dna udělat ostrými nůžkami. Nebo ustřiženou krabici od mléka. Nebo ustřiženou pet láhev. Nebo kbelík na vytírání, pokud do něj dokážete udělat otvory (já na to používám pletací jehlici, kterou rozpálím na plynu a vytavím dírky do dna, ale dost to smrdí). V nouzi může posloužit i pevný sáček – káva nebo luštěniny se prodávají právě v takových pytlících.

Skvělé jsou čtyřhranné květináče, protože se jich na plochu vejde mnohem víc, než těch kulatých.

Podmisku nebo cokoliv, kam umístíme tu děravou nádobu. Může to být starý hrnec, talíř, pro menší rostliny třeba otlučený hrneček. Hlavní funkcí je zachytit vodu z květináčů, aby nám netekla všude kolem. Voda v misce nemá zůstat stát, pokud ji hlína v květináči nepojme, tak je lepší ji vylít.

Hlína neboli zemina. Dá se koupit a nestojí majlant. Koupená hlína neboli substrát bohužel obsahuje rašelinu, která se v přírodě prakticky neobnovuje, takže ji používám co nejméně. Hlína ze zahrádky by taky posloužila. Jenom se vyhněte zemině zpod jehličnanů, je kyselá a většině zelenin vadí.

K manipulaci se zeminou se hodí nějaké nářadí, stačí stará lžíce nebo plechová lopatka.

Voda. Dešťová by byla fajn, protože je měkká, takže pokud ji můžete nějak zachytávat, určitě to dělejte. Voda z vodovodu taky poslouží. Voda už jednou použitá – třeba na mytí brambor nebo koupání bez mýdla – se taky hodí. I zbytek bylinkového čaje vylévám ke květinám. S kávovým lógrem jsem opatrná, prý půdu okyseluje, což většině rostlin nevyhovuje.

Konvička nebo cokoliv na vodu. Poslouží i pet láhev, ale nic vám nebrání koupit si krásnou designovou konvičku, která se vám bude líbit. Taky je dobrý postřikovač, který dělá jemnou mlhu a ty malinké pidirostlinky se při zalévání nevyplaví z hlíny.

Hnojivo. Nejspíš budete odkázáni na nákup hnojiva v obchodech. Vybírala bych z těch přírodních jako je granulovaný tekutý hnůj. Kompost je fajn, pokud k němu máte přístup. Někdy se doporučují jíchy z bylin. Fungují, ale taky dost smrdí, takže v bytě je mít nechcete. Pokud pijete bylinkové čaje, můžete je ještě jednou přelít horkou vodou a vzniklou tekutinu taky použít k zalití, ale to se samozřejmě za pln

Další díly seriálu Bytový zahradník:

  1. Proč pěstovat v bytě a proč pokojovky nejsou dostatečně permakulturní
  2. Co budeme potřebovat?
  3. Kde vzít semena nebo rostliny
  4. Nakupujeme semena v obchodě
  5. Zelené listí
  6. Rajčata na balkóně

ohodnotnou výživu považovat nedá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *