LETS a lokální měny

Lokální měna je platidlo, které platí jen v určité skupině lidí na určitém omezeném místě. Toto omezení je zároveň výhodou vede lidi k tomu, aby uspokojovali svoje potřeby právě v tom daném místě, vytvořená hodnota tam zůstává a město/místo/skupina prosperuje. Díky tomu, že skupina uživatelů je omezená, je také přehlednější a lidé si více věří, protože na sebe „vidí“ a vědí, jak se kdo chová. Dalším efektem je zlepšení vztahů a aktivní přístup lidí, kteří díky LETS získávají možnosti, které dříve neměli.
Oficiální peníze jsou naproti tomu univerzálně použitelné všude. Na jednu stranu je to výhoda, ale na druhou stranu to umožňuje třeba vyvádět zisky z jednoho místa jinam. Příklad? Když koupíte čínský nebo španělský česnek v supermarketu, zisk z vašeho nákupu odteče někam bůhví kam, nejspíš k zahraničním majitelům. Když ale nakoupíte česnek u lokálního pěstitele, vaše peníze podpoří člověka ve vašem regionu.
Takovému systému se říká LETS (Local Exchange Trading System – lokální výměnný obchodní systém). V České republice je jich několik. V Praze funguje Pralets. Další dva jsou v Brně, jeden v Českých Budějovicích a existují i další, některé se ani veřejně neprezentují.
https://budsob.cz/
https://www.rozletse.cz/
https://lets-vysocina.cz

Smyslem LETSu není hromadit „peníze“, protože zde neexistuje úrok, ani kladný ani záporný. Nemá tedy smysl šetřit a nejste nijak penalizování za „dluh“. Největší užitek získáte, když budete aktivně nabízet a poptávat a uskutečňovat transakce.

Účelem je poskytovat si navzájem něco užitečného a pomáhat si při uspokojování svých potřeb. Může to zahrnovat přebytky ze zahrady, výpomoc při pracech okolo domu, hlídání a doučování dětí nebo půjčování nářadí. Lokální měna slouží jako prostředek, který tuto vzájemnou výpomoc usnadňuje.
Jak je to s podnikáním a daněmi? Pokud podnikáte a přitom nabízíte svoje služby či výrobky i v rámci LETS, jste odpovědní za to odvést z nich daň tak, jako byste je prodali za běžné peníze.
Jak na to prakticky? Potřebujete nějaký systém administrace. Šlo by to asi i na papíře, ale v době internetu je jednodušší využít výpočetní techniky. Administrační systém přímo pro tyto účely se jmenuje cyclos. K němu pak je potřeba si zajistit hosting a doménu. Pokud nevíte, co to je a jak s tím naložit, potřebujete ještě i člověka, který si s těmito věcmi bude vědět rady. Administrační systém slouží jak k evidenci zůstatků na kontech členů, tak také k nabídkám a poptávkám.

Dál se neobejdete bez lidí. Na začátku to může být skupinka malá, ale čím bude větší, tím širší bude nabídka a poptávka a tím užitečnější ten systém svým členům bude. Ti lidé by měli být nějak aktivní, tedy nabízet a poptávat, prostě fungovat.
software pro lets

Český dokumentární film o LETS je k vidění zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097944695-nas-venkov/314294340070007-a-kdo-je-tady-flakac/
Zajímavý experiment proběhl ve 30. letech 20. století ve Wörglu. Tamní starosta v zoufalství nad stavem své obce rozběhl systém poukázek, vydávaných městem. Brzo je začaly používat i obchodníci a živnostníci a obec vzkvétala. Krásný film na toto téma najdete na youtube: https://www.youtube.com/watch?time_continue=45&v=MakwsQAeyBI&feature=emb_logo
Moje vlastní zkušenost s LETS systémem:
Jsem členkou toho pražského, bohužel ale nebydlím v Praze, což mi dost limituje moje možnosti. Mezi inzeráty v tomto systému převažují poptávky eko bio domácího jídla, zeleniny nebo vajíček. Dále pak jsou to předměty oblečení pro děti, nádrže na vodu na zahradu, bižuterie a jiné vlastnoruční výrobky. Někteří nabízejí nebo poptávají služby výuku jazyků nebo třeba hlídání dětí. Předávání se děje buď osobně nebo prostřednictvím „truhly“, zamykacího místa, kde se věci mohou nechat a lidé si je vyzvednou, až budou mít cestu kolem. Občas se pořádají setkání členů Praletsu, což je fajn, udržuje to pocit sounáležitosti a na výměnu můžete přinést i věci, které jste ještě nestihli dát na web. A hlavně to bývají velmi příjemná setkání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *