Veganuary aneb veganský leden jako výzva a experiment

Pro tento leden jsem si dala předsevzetí, že zkusím jeden měsíc veganství. Normálně veganka nejsem, i když dávám přednost rostlinnému jídlu, kde to jde. Nikdy jsem si ale nedala za cíl být stoprocentně vegan. Chci si ponechat tu svobodu jíst to, co v dané chvíli považuju za nejvhodnější. Hlavním motivem je pro mě hledisko ekologické a dovážené avokádo je pro mě méně přijatelné než třeba vajíčko od domácích slepic.
Nahradit potraviny živočišného původu rostlinnými, ideálně lokálnímim, to je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak žít ekologičtěji. Dobře sestavený veganský jídelníček může být navíc i zdravější a levnější než tradiční česká masová „dieta“.
Jedné věci se ale rozhodně vzdát nechci: potěšení z dobrého jídla. Moje výhoda je v tom, že umím dost dobře vařit a že už jsem si vyzkoušela i spoustu čistě veganských jídel. Bydlím s milovníkem masa, který sice rád ochutná veganské jídlo, ale zase mu nechci a nemůžu vnucovat svůj způsob stravování. Takže toho vaření bude o trochu víc, některé dny prostě budu připravovat dvě jídla. Taky mi nejspíš brzo dojde inspirace a budu hledat na internetu. Takže musím být připravená na to, že příprava jídla mi zabere ze začátku víc času a přemýšlení.
V posledních letech jsem taky hodně omezila mléko, vajíčka i maso. Místo toho jsem začala jíst víc luštěnin, vlastně je mám každý den. Moje tělo si na ně zvyklo a nežádoucí nadýmavé účinky už se taky nekonají. Luštěniny vyžadují čas na namáčení, takže budu muset trochu víc plánovat. Některé typicky veganské suroviny už doma mám, například lahůdkové droždí, sojové maso, kokosové mléko nebo hrašku na obalování.
Prvním novoročním obědem u nás tradičně bývá čočka, s chlebem je to vyvážené jídlo, u kterého nemusím nic měnit. Partnerovi k ní udělám vajíčko nebo klobásu, aby se necítil ošizený.
Pokud budete hledat na internetu, veganský leden u nás propaguje web Veganská výzva, kde jsem se zaregistrovala a bude mi každý den chodit email s radami a inspirací. Na webu mají také jídelníček s recepty na celý měsíc. Dívala jsem na třeba na recept na výpečky ze sojového masa s knedlíkem a špenátem, vypadají přesně jako to jídlo, které můžu s klidem předložit masožroutovi a pochutná si taky. Na facebooku se můžete přidat do skupiny Veganská výzva.
Pokud pro vás angličtina není problémem, můžete kouknout na web veganuary.com nebo na jejich facebook. Myslím si ale, že to není nutné, protože když budete hledat veganská jídla na českém internetu nebo na instagramu, najdete takovou spoustu nápadů, že je za ten leden ani nestihnete vyzkoušet 🙂

Jeden komentář u “Veganuary aneb veganský leden jako výzva a experiment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *