Veganská krémová polévka z pečené dýně hokaido

Dýně nakrájená na díly a připravená k pečení v troubě. Může se předem i osolit a naolejovat.

Na polévku můžeme použít jakokoliv dýni (snad mimo těch okrasných, ale ty jsou stejně tvrdé a hořké), ale hokaido je nejchutnější a nemusí se loupat.

Dýni nakrájíme na části a vydlabeme semínka. Položíme slupkou dolu na plech a dáme péct. Může to trvat klidně i hodinu, teplota stačí 120 °C. Dýně by měla být natolik měkká, aby se do ní dala snadno zapíchnout vidlička.
Spolu s dýní můžeme upéct i další zeleninu – mrkev, petržel, brambory nebo celer.
Na pánvi rozehřejeme olej a osmahneme na ní cibuli. Pak přidáme dýni, případně i další pečenou zeleninu. Poslouží i mražená zelenina. Většinou volím zeleninu podle barvy, aby ladila se oranžovou barvou polévky (takže nic zeleného a ani řepa se moc nehodí). Přidáme vodu, asi tolik, aby zelenina byla zakrytá. Přidat vodu se dá vždycky, ubrat těžko. Dál červenou čočku a koření a ještě krátce povaříme. Kořením obvykle kurkumou nebo kari kořením, dobrý je i kousek čerstvého zázvoru, chilli paprička nebo pepř, a docela určitě česnek. A sůl, samozřejmě. Pokud máte rádi miso nebo lahůdkové droždí, tak ho klidně použijte také.
Vaříme tak dlouho, dokud červená čočka nezměkne, což bude 10-20 minut.
Pak rozmixujeme. Pokud jste šetřili vodou, tak teď jí možná budete muset přidat.
Když dáme polévku na talíř, potřebuje ještě trochu nazdobit. Petrželka, ptačinec žabinec nebo něco jiného zeleného, slunečnicová semínka, osmažené rohlíkové kostičky nebo třeba kuličky hrášku (z mrazáku, stačí je nechat v pokojové teplotě rozehřát).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *