7 tipů na ekodárky


Photo by Mel Poole on Unsplash

Jak na vánoční dárky, aby to bylo “eko”?
Největší problém vidím v tom, že utrácíme těžce vydělané peníze na nákup věcí, které ten druhý možná ani neocení. Co by se s tím dalo dělat?

 1. Zrušit dárky. Když nevíte, co dát a druhý člověk to má stejně, co si třeba nedávat nic? Místo toho se sejít a prostě být spolu?
 2. Omezit dárky. Dát si nějaký limit v počtu kusů, cenové hladině nebo se domluvit, že dárky jen pro děti?
  Dát peníze? Jsou situace, kdy peníze pomůžou nebo potěší nejvíc. Napadá mě třeba u dospívajících, těm mám fakt problém se trefit do vkusu. Nebo prarodiče, pokud jim důchod neumožňuje vyskakovat si. Nebo pro maminku na mateřské, která nejlíp ví, co právě potřebuje.
  Sepsat si dárkový seznam. Děti často píšou Ježíškovi, což rodičům může ulehčit pořizování dárků. Ocenili byste, kdyby si takový seznam sepsali i vaši blízcí?
 3. Vyrobit něco. V posledních letech pozoruju krásný trend vlastnoručně vyrobených jedlých dárků – různé marmelády, domácí vína, bylinkové čaje a podobné dobroty. Z těch nejedlých jsou to třeba ručně vyrobená mýdla, šperky nebo vlastnoručně upletené ponožky.
 4. Koupit od šikovných kámošů. Když už chcete utratit, proč nepodpořit někoho, koho máte rádi? Možná se mezi známými a přáteli najde někdo, kdo umí ta voňavá mýdla, háčkované ozdoby nebo ptačí krmítka.
 5. Koupit na dobročinných webech. Jsou spolky, inciativy a neziskové organizace, které získávají část peněz díky prodeji výrobků. Napadá mě třeba protibet.cz, což je spolek na podporu tibetských uprchlíků. Nejlepší je najít si takovou iniciativu, která oslovuje právě vás. Pak u nich můžete nakupovat každý rok a každý rok podpořit něco, co vám dává smysl.
 6. Udělat dobrý skutek. Jsou lidé, kteří ocení, když jejich jménem přispějete na nějaký dobrý účel. Příkladem je obchod skutecnydarek.cz – koupíte třeba motyku nebo kozu pro chudou rodinu kdesi ve světě, obdarovaný od vás dostane certifikát o darování. Uznávám, že tohle není pro každého, ale já takové kámoše fakt mám!
 7. Koupit něco nehmotného – permanentku do fitka, kurz, lístky do divadla nebo předplatné časopisu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *