Bazalka

Bazalka pravá je jednoletá bylinka, která se dá koupit v květináči běžně i v supermarketu. V tom květináči je většinou vysetá dost hustě, asi se předpokládá, že ji prostě jen ostříháte a sníte. Taky ji ale můžete z květináče vyndat a rozsadit do několika různých nádob a poroste vám dál.
Bazalka se dobře množí i bylinnými řízky. Ustřihnete hlavní stonek tak, aby na původní rostlině ještě pár listů zbylo, takže pak poroste dál a dokonce se vám rozkošatí. Ustřižený stonek dáte do vody a počkáte, až se na něm vytvoří kořínky. Pak ho můžete zasadit do země.
Potřebuje k růstu hodně tepla a sluníčka, ale zvládne to i v truhlíku na balkóně, pokud budeme dostatečně zalévat.
Je dost pravděpodobné, že vám bazalka vykvete. Pak už nebude tam chutná, ale zase je to krásná kytka se spoustou bílých kvítků, které miluje hmyz. Možná se dočkáte ještě i semen, ale pak vám rostliny odumřou – jsou jednoleté.
Kromě obvyklé zelené bazalky existují i kultivary tmavě červené nebo drobnolisté. Je to prostě krásná rostlina, kterou můžete pěstovat i v truhlíku jako dekorativní květinu.
V kuchyni se bazalka většinou používá zasyrova, typická je pro italskou kuchyni, kde se často kombinuje s rajčaty nebo se z ní dělá pesto – výrazná zelená pasta na špagety. S rajčaty se dobře doplňuje nejen na talíři, ale i na záhoně – můžete ji vysadit mezi rostlinami rajčat, dokonce prý je chrání před škůdci nebo chorobami, to ale vyzkoušeno nemám.
Za obzvlášť zdravá se používají i semena bazalky.
Kromě běžné bazalky existuje i bazalka indická neboli posvátná, zvaná tulsi. Ta se používá hlavně jako léčivý čaj, krásně voní a prodává se i u nás. Dá se pěstovat ze semen. Ve své domovině se pěstuje jako trvalka, u nás to moc nezvládá, protože i když ji budete držet v teple, tak jí vadí ty krátké zimní dny. Takže je lepší ji pěstovat jako jednoletku.

@ivana_mertova Množení bazalky – je to jednoduché, zvládne to každý. #bazalka #bylinky #bylinky❤️ #jidlo #jídlo #jídlo❤️ #zahrada #balkon #pěstování ♬ původní zvuk – Ivana_Mertova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *