Včely ve městě

V posledních letech se šíří zajímavý trend – včelaření ve městě. Ve městě je sice méně zeleně než na venkově, ale zato je to zeleň hodně rozmanitá, takže celou sezónu něco kvete a včely stále mají kam létat. Na venkově se sice zdá být víc zeleně, ale často jsou to pole, která nabízí včelí pastvu jen po krátkou dobu, pokud vůbec. V Praze se úly umísťují třeba na střechy, kde nikomu a ničemu nepřekážejí. Podívat se na ně můžete podívat na střeše Zemědělského muzea v Praze na Letné. I já mám včely ve městě, i když naše město je podstatně menší než Praha a včely snadno doletí i mimo město, do přírody.

Včely nejsou nebezpečné, většinou o nich ani nemusíte vědět, pokud nejste přímo u úlů. Z kreslených pohádek máme poněkud zkreslené vnímání včel jako hmyzu, který se spojuje do rojů, aby koordinovaně napadl člověka. Jenže to je nesmysl. Včely se rojí proto, že to je jejich způsob rozmnožování. Včely v roji mají plno práce s tím, aby našly nové místo k bydlení a zároveň ještě pečují o matku, takže útočné fakt nejsou, jakkoliv hrozivě může takový roj vypadat.

Když se řekne včely, tak si každý představí med, jako takovou možná zdravější alternativu k cukru. Sladké máme rádi a med nám poskytuje uklidňující pocit, že mlsáme zdravě. Ještě možná důleižtější je to, že včely jsou opylovači. A nebýt opylovačů, tak nemáme spoustu z toho, na čem si rádi pochutnáváme. Prakticky cokoliv, co má hezké barevné květy, je závislé na opylovačích, což samozřejmě není jen včela, ale i další hmyz. Jen ta včela je tak nějak nejviditelnější a navíc nám dává med.

Vosk už se nám tak důležitý nezdá, hodí se tak nejspíš na svíčky, ale díky elektrickému světlu na nich dnes naštěstí nejsme závislí. I když včelí svíčky jsou mnohem příjemnější a voňavější než ty, které jsou vyrobené z parafínu. Ten se totiž vyrábí obvykle z ropy, takže se od něj žádná libá vůně čekat nedá. Myslím, že zrovna parafínové svíčky jsou něčím, bez čeho se velmi ráda obejdu. Včelí vosk se hodí i do různých mastiček a balzámů, které se dají vyrobit i doma a není to nijak složité. Zkoušela jsem vyrobit měsíčkový krém a bylo to fakt jednoduché. Vzala olej (obyčejný jedlý), nechala v něm louhovat květy měsíčku a pak jsem ho dala jemně zahřívat ve vodní lázni. Přidala jsem vosk (asi dvacet procent). V teple se obojí hezky spojilo a po ztuhnutí byl z hmoty příjemný, i když dost mastný krém.

Propolis je další skvělý produkt, který od včel máme. Nejčastěji ho dávám do alkoholu, kde se zčásti rozpustí a pak slouží jako dezinfekční nebo hojivý prostředek.

Dokonce se prý dá vylepšit kosmetika, léky nebo alkohol jen tím, že to necháte pár dní v úlu. Prý vlivem včel se kvalita těch produktů výrazně zlepší. Zkoušela jsem to, ale na chuti jsme nepoznali nic, takže nemůžu říct, jestli to funguje nebo ne.

Včely jsou prostě skvělé a patří i do města, stejně jako příroda. Pokud nebudete chodit těsně před úly, tak vám od nich nijaké velké nebezpečí nehrozí. Stačí být pár metrů daleko a už ani nepoznáte, že tam nějaký úl je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *