Skleník v pražském metru

V podchodech metra v Praze toho najdete spoustu, různé obchody, služby, občas i umělecká díla, i když ta jsou obvykle staršího data. Co tam ale nečekáme a nenacházíme, to je příroda. Tak nějak předpokládáme, že tam pro ni podmínky nejsou. V podchodu stanice metra na Můstku se ale kousek zeleně objevil. Prý se to jmenuje Metrorost a je to jakýsi skleník s pokojovými květinami. Spodní část je zajímavě poskládaná z šedách desek, horní část je prosklenná. Celý ten malý systém je hlídaný technikou, která sleduje např. vlhkost, teplotu nebo obsah CO2.

Skleníček je osázený vzrostlými pokojovými květinami, které jsou zřejmě zvoleny i z toho důvodu, že pomalu rostou, což znamená, že jsou méně náročné na údržbu.

Autorem tohoto zařízení je Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT. Jde hlavně o experiment, jak by takový malý rostlinný mikrokosmos mohl fungovat.

Jako milovník přírody bych takový prvek v metru asi měla vítat s nadšením. A já mám radost z každé kytky. Ale mám i určitá pochybnosti. Celé to zařízení muselo být strašně drahé. Za tu cenu by se nejspíš dal osázet celý les.

Určitě je to velmi cenný experiment a pomůže najít způsoby, jak umístit rostliny i tam, kde se to zdá nemožné. Jen přemýšlím nad tím, jestli je to ta nejlepší cesta. Složitě (a draze!) pěstovat kytky v místě, kde pro to nejsou předpoklady.

Když chodím po Praze, tak vidím dost míst, kde zeleň chybí a přitom by tam být mohla. Vidím stovky balkónů, lodžií a okenních parapetů, kde rostliny chybí. Také vidím pokojové kytky v kavárnách a dalších místech, kde zcela jednoznačně přispívají k tomu příjemnému prostředí, které v kavárně hledáme. Mým snem je, že mi v kavárně do sendviče přidají listy něčeho zeleného, co tam přímo pěstují. Že se pěstování čekoholiv jedlého stane módním trendem a lidé si budou nadšeně vyměňovat semínka nebo celé rostliny a sdílet tipy, jak pěstovat.

Myslíme si, že město a byt není vhodné místo k pěstování jídla, protože tu není dost místa. Toho místa fakt moc není, ale jsou věci, u kterých víc než velký výnos oceníme čerstvost. Sem patří třeba listová zelenina, která dokáře vyrůst dost rychle, klidně za měsíc i dříve se dočkáme první úrody.

Pokud vás pěstování ve městě zajímá, mohl by vás zajímat i můj kurz Zahradník ve městě, který dělám jak online, tak i naživo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *