Veganský experiment

ID 19478620 © Draghicich | Dreamstime.com

Nejsem vegan a nejspíš ani nikdy nebudu, ale jsem přesvědčená, že jíst méně živočišných produktů a více kytek je dobré jak pro moje zdraví, tak i pro životní prostředí. Proto hledám a zkouším jídla, která jsou založená na rostlinách, přitom samozřejmě taky musí chutnat.

Náhoda a práce mě zavály do polské Wroclawi. Inspirovalo mě to k tomu prozkoumat, jaké by to bylo být vegan a závislý na jídle venku, protože v hotelu si toho moc nenavařím. V hotelu jsme měli snídaně formou bufetového stolu. Spousta jídla, ale skoro všechno obsahovalo maso, mléko nebo vajíčka. Moje snídaně byly kukuřičné křupky, ovoce sušené nebo čerstvé, ovocné džusy. Případně chleba s marmeládou. Na výběr byla i syrová zelenina.

První večeře byla v restauraci, která vypadala tradičně polsky, dala jsem si vegetariánské taštičky se zelím a houbami a pochutnala jsem si. Jestli bylo v těstě použité mléko nebo vajíčko, to jsem v tu chvíli neřešila.

Druhý den jsme objevili bufet v obchodním centru, kde bylo jídlo na váhu a dalo se tedy vybrat i čistě rostlinné jídlo.  Je to poněkud obtížné, když ta jídla neznáte a jen odhadujete, co v nich je, ale jde to. Měla jsem smažené brambory, dušené fazolky. Pak ochucenou pohanku a ječné kroupy, obojí se dá koupit i u nás, jako příloha by to byla příjemná změna oproti věčným knedlíkům a bramborám. A barevný zeleninový salát.

Večeřela jsem ten den dvakrát, poprvé v Nadajacze, což jsem si myslela, že je restaurace, ale bylo to malinké bistro. Jídlo vcelku dobré, na můj vkus trochu mastné. Pak jsme měli pracovní večeři v Panda Rahmen, kde dělali japonské polévky rahmen. Zaujalo mě, že to bylo vlastně jako stavebnice, vybrali jste si druh vývaru (měli i bezmasý), ochucovadlo, nějaké další přísady a vlastně jste si poskládali polévku podle své chuti, vegansky to šlo taky.

Den třetí – pracovali jsme kdesi mimo centrum a na oběd jsme šli do jakési jídelny s tradičním polským jídlem. Většina jídel byla s masem, ale objevila jsem tam pierogi, což jsou plněné taštičky. Náplň vypadala jako směs brambor asi s nějakým sýrem? Nezjistila jsem to. Ale dobré to bylo. Další veganskou restaurací byl restaurace Ahimsa v ulici svatého Antonína. Krémová květáková polévka byla trochu ostrá, ale dobrá. K tomu zelené smoothie a byla jsem spokojená.

Dalším specializovaným veganským podnikem je VEGA Bar hned vedle radnice. Nabídka byla docela bohatá. Dala jsem si samosu, protože jsem žádný velký hlad neměla, a kávu. Dobré to bylo.

Poslední večeři jsme měli v italské restauraci, tam už jsem rezignovala, protože italské jídlo bez sýra, to snad ani není možné, a dala jsem si italské rizoto.

Moje dojmy z veganského stravování ve Wroclawi? Dá se najíst, i v běžné restauraci se většinou dá něco vybrat. Ty specializované podniky byly často o exotických kořeněných chutích. Myslím, že by se mi to brzo přejedlo. Každodenní jídlo potřebuju mít poněkud nudnější. A trochu víc podobné české kuchyni, kde jsou hlavními ochucovadly česnek, cibule, kmín, majoránka, houby nebo kmín. To je ale samozřejmě můj zcela subjektivní názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *