Jídlo v čase krize

Dnes je 11. března a v důsledku nařízení vlády jsou ode dneška uzavřeny školy a zakázány akce nad 100 lidí. Když se ke mně včera ta zpráva dostala, šokovalo mě to, přesto, že doma žádné školáky nemám. Dokud šlo jen o pár desítek nakažených a pár tisíc lidí v karanténě, tak jsem byla poměrně v klidu. Ale jakmile se udělá takhle obrovské nařízení, které se dotkne téměř každého, to už dokáže vystresovat. Je důležité udržet emoce na uzdě, nepanikařit a s rozumem zvažovat rizika a připravovat se na ně.
Když jsme v nějaké krizové nebo potenciálně ohrožující situaci – jako právě teď v souvislosti s koronavirem – tak jídlo je jedna z věcí, o kterou se bojíme, ale která nám také může významně pomoct tu obtížnou dobu zvládnout.
Není náhodou, že všechny oslavy nebo setkání se točí okolo jídla. Napadá mě, že jídlo může být také jakousi kotvou klidu a řádu třeba v době, když se kvůli karanténě nebo uzavření škol ocitneme doma. Když máme dost času, můžeme ho věnovat přípravě jídla. Přizvat k tomu i děti, které se díky tomu přiučí jedné mimořádně důležité dovednosti – vaření. Je to ideální příležitost, jak být spolu, V klidu a bez toho spěchu, který jinak prožíváme každý všední den. Příprava jídla a společné stolování je taky (aspoň u nás doma) velmi uklidňující, protože to dává signál, že věci jsou v pořádku. Zejména pro děti je to důležité. Dostávají se k nim informace, ale zpracovávají si je v sobě různě a i když je přímo nic neohrožuje. Můžou se bát. Válet placku z lineckého těsta a péct s milovanou maminkou cukroví je možná přesně ta činnost, která nám pomůže zůstat v klidu. Můžete taky zkusit věci, na které vám běžně nezbývá čas, například klíčení hrachu a cizrny nebo pěstování chutných mladých výhonků hořčice, jak vidíte na obrázku.
Klid nám poskytne i fakt, že máme z čeho vařit. Což si uvědomuje spousta lidí a proto nakupují, protože ať se bude dít cokoliv, jíst budeme chtít vždycky. Udělat si v současné době zásoby považuju za zcela racionální. Pokud tedy přitomzachováme zdravý rozum a použijeme třeba i kalkulačku.
Jak si to představuju? Řekněme, že chci koupit těstoviny. Jíme je rádi a na jedno jídlo spotřebuju cca 250 gramů (jsme dva dospělí). Kdybych je vařila obden, sníme za měsíc necelé čtyři kila těstovin, to je deset balíčků po 400 gramech. Podobně je dobré si spočítat i další suroviny, ze kterých běžně vařím.
Jo a když už si děláte zásoby, nezapomeňte na ochucovadla (kečup, koření, hořčice, prášek do pečiva…). Jsou to maličkosti, ale těžko nahraditelné.

 A samozřejmě taky na dobroty, bez kterých se sice dokážeme v nouzi obejít, ale dělají nám radost, jako je káva, čokoláda nebo víno J

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *