Bytový zahradník 3. Kde vzít semena nebo rostliny


Něco už možná máte doma. Hrách, cizrna, rýže natural, to jsou všechno semena, pokud tedy nejsou předvařené. Pokud si nejste jisti, tak můžete zkusit semena naklíčit ve vlhku, během pár dní zjistíte, jestli mají potenciál růst.

V zelenině a ovoci, které kupujete, také bývají semena. Rajče, paprika, dýně. Semínka v citrónech a mandarinkách taky vyrostou, jen na ty plody si pár let počkáte 🙂 .

Z koření můžete zkusit koriandr, hořčici, anýz, fenykl, kmín, pískavici.

Slepou uličkou naopak je pepř, muškátový oříšek nebo hřebíček, do toho bych se nepouštěla.

Některé rostliny se dají množit vegetativně, to znamená, že místo semen použijete kus té rostliny, který se vám rozroste. Platí to třeba pro brambory – z jedné brambory (nebo její části) vám vyroste celá nová rostlina. Pokojové rostliny se takto množí běžně, je to rychlejší, než čekat na semena. Umí to např. máta, meduňka, pažitka, bazalka.

Někdy to může být poslední využití zeleniny, kterou jsme nestihli včas sníst. Nahnilá cibule? K jídlu už se nehodí, ale můžete oloupat vnější vrstvy, ten zdravý prostředek dát do země a vyroste nám aspoň ta zelená nať. Zapomenutá mrkev nebo řepa? V hlíně se ještě možná vzpamatují, rozrostou a jejich nať je také jedlá.

Výměny a darování mezi lidmi také fungují, zvlášť pokud se znáte nebo seznámíte se zahradníky ve vašem regionu. Před několika lety jsem dostala od sousedky několik cibulek vytrvalé poschoďové cibule a od té doby už se mi nejen hodně rozrostla, ale taky jsem spoustu cibulek rozdala ostatním.

Další možností je návštěva semínkovny, kde si můžete vybrat. Semínkovny jsou místa, kam lidé dávají zadarmo k dispozici semínka, vy si je můžete vzít a po sezóně tam zase dát svoje vlastní přebytky, pokud se vám zadaří. Existuje i web a mapa semínkoven, je jich v republice už několik desítek.

Pěstování vlastních semen už je náročnější a v bytě na to nejspíš nemáte dost prostoru, ale je to nádherná spokojující činnost a možná taky nápad do budoucna, až vám zahradničení v bytě bude málo a začnete hledat zahrádku či pozemeček k většímu rozletu. Něco málo se dá vyzkoušet i na balkóně.

Další díly seriálu Bytový zahradník:

  1. Proč pěstovat v bytě a proč pokojovky nejsou dostatečně permakulturní
  2. Co budeme potřebovat?
  3. Kde vzít semena nebo rostliny
  4. Nakupujeme semena v obchodě
  5. Zelené listí
  6. Rajčata na balkóně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *