Jsem reduktarián. A co jíte vy?

Reduktarián nebo také flexiterián je člověk, který dává přednost rostlinnému jídlu, ale občas si dá i něco, co je živočišného původu. Kdysi mi připadalo jako ideál veganství, ale zjistila jsem, že se nedokážu navždy a definitivně vzdát živočišných produktů. Občas si přece jen chci dát maso, jogurt nebo vajíčko, i když tyhle věci jím nesrovnatelně méně než je zvykem v mém okolí.
Zapřísáhlí vegani jsou občas špatnou reklamou pro rostlinnou stravu, protože jsou příliš radikální. Mohou se cítit morálně někde výš než my, co občas podlehneme chuti na maso. A to mi dost vadí. Nemám naštěstí ve svém okolí tak radikálního vegana, aby mě poučoval a vytahoval se na mě. Zato znám spoustu lidí, které obdivuju a mám ráda i tehdy, když jedí „špatně“. Je pro mě důležité, aby u jídla byla pohoda.
Doma vařím kombinovaně. Manžel si velmi rád pochutnává na mase nebo různých šunčičkách a klobáskách. Naštěstí ale neodmítá experimenty a už pochválil spoustu mnou připravených veganských jídel. Takže někdy udělám jídlo podle svého, jindy podle jeho chuti. A někdy udělám dvě jídla, např. udělám v troubě v jedné nádobě kuřecí, ve druhé hlívu, obojí s kari a kokosovým mlékem. Nebo si dám maso s ním.
Jako schůdná varianta pro většinu lidí mi přijde omezit maso. Jsou lidé, kteří si jídlo bez masa nedokážou představit. Uznají tak maximálně smažák nebo žemlovku. Je to obrovská škoda, protože je spousta bezmasých nebo dokonce veganských jídel, které si můžeme užit i bez toho, že bychom se vzdali masa nadobro. A to nejen kvůli životnímu prostředí. Může to být i ze zdravotních důvodů. Pokud máte vysoký cholesterol nebo dnu, tak maso je nejspíš to, co přispívá k vašim potížím.
Jak začít omezovat maso? Co třeba udělat jednou týdně bezmasé jídlo? Napadá mě čočka s vejce, smažený květák, nákyp nebo žemlovka. To jsou jídla, která známe, takže žádný mimořádný experiment. Dál můžeme hledat inspiraci na internetu nebo se ptát svých vegetariánských přátel.
Kde hledat inspiraci? Nejspíš na internetu. Hledat veganské recepty. Člověku, zvyklému na standardní českou kuchyni, může připadat skoro nemožná uvařit bez masa, mléka, vajec nebo sýrů. Když se ale porozhlédnete po veganských webech, zjistíte, že to možné je a že těch možností je vlastně docela dost. Byla by škoda něco z toho nevyzkoušet, co myslíte?

Inspiraci najdete třeba tady:
https://www.vegmania.cz/recepty
https://soucitne.cz/recepty
https://panvegan.cz/recepty/
http://www.veganotic.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *