Rostlinná mléka/nemléka

Kravské mléko skoro nepiju, ale při vaření a pečení se občas hodí. Dá se docela dobře nahradit rostlinným mlékem, moje oblíbené je ovesné. Hlavně proto, že ovesné vločky mám stále doma a příprava je jednoduchá a rychlá. Namočím vločky do vody a nechám pár hodin uležet. Pak rozmixuju a podle potřeby scedím (nebo taky ne, někdy mi tam ty pidikousky vloček nevadí.
Ovesné mléko jsem vyzkoušela do krupicové kaše, bylo to dobré, i když se chuť trochu změní. Zafungovalo i ve vánočce.
Domácí rostlinné mléko může být o dost levnější než to kupované a dokonce i než to kravské ze supermarketu. Ovesné vločky seženete v biokvalitě za 70 Kč kilo, na litr nemléka je potřeba cca 100 gramů tedy litr asi tak za 7 Kč. Oproti kravskému mléku, které koupíte třeba za dvacku, je to krásná cena.
Univerzální recept najdete třeba tady: http://veganka.cz/snadna-domaci-vyroba-rostlinneho-mleka/
Vyzkoušela jsem i mléko mandlové. Cca 100 gramů mandlí jsem namočila do vody, rozmixovala a precedila přes plátno. Získala jsem cca 800 ml mléka. Cena 100 g mandlí se podle zdroje a kvality pohybuje od 25 Kč. To je o něco víc než u ovesného mléka, ale výrazně méně, než kolik za něj dáte v obchodě. Místo mandlí je možné použít i jiné ořechy.
Myslím, že do jídla budu používat spíš to ovesné a mandle nebo oříšky si nechám na zobání, protože mi tak chutnají víc, než rozmixované do podoby mléka/nemléka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *