Jak pěstovat a množit aloe


Photo by Kari Shea on Unsplash

Účinky aloe na zdraví člověka byly popsány už hodněkrát, ať už se jedná o urychlení léčby kožních zranění, nebo vnitřní užití pro detoxikaci organismu. V obou případech se používá gelovitá hmota, kterou najdete přímo v masitých listech tohoto sukulentu.
Jak si ale zajistit celoroční přístup k tomuto domácímu pomocníkovi?

Kde najít aloe

Pravděpodobně nejjednodušší je aloe jednoduše koupit v běžném květinářství či zahradnictví. Můžete tak pořídit hotovou rostlinku a ušetříte si čas, oproti pěstování od semena. Navíc rostlin je k sehnání mnoho a za dobrou cenu, právě díky jejich snadnému množení.

Jak množit

Aloe pravá urychluje uzdravení lidské tkáně, stejné vlastnosti má ale samotná rostlina, protože se vyléčí poměrně rychle i z velkých ztrát.
Díky tomu je také možné si domácí zásobu rychle rozšířit.

Jak začít?

Nejlepší je ale množit z bočních výrostků*, vypadají jako samostatné rostlinky, které vyrůstají z boku původní velké rostliny.
Tyto výrostky stačí jednoduše odříznout, původní květina se v dobrých podmínkách vyléčí v rámci dnů až pár týdnů.

Odřezky poté položte například na kapesník a nechte je několik dnů „vyschnout”. Stačí 3 dny a rána od odříznutí by měla zhnědnout a zatáhnout se. Listy si obecně zachovají přibližně svůj původní objem, někdy se lehce zkroutí. Pokud bude rána dostatečně uzavřena, můžete novou rostlinku zasadit i dříve.

Po této době vložte rostlinku odříznutým koncem do vody, zde stačí 2 centimetry hloubka, a nechte ji, dokud do vody nezapustí kořeny. Pokud hladina vody klesne, neváhejte ji mírně dolít.

Pokud už kořeny dorostou do 2-3 centimetrů, můžete ji vyndat a zasadit do květináče, nebo truhlíku. Níže popisuji, jaké složení zeminy zvolit. Po zasazení stačí malou aloe lehce zalít, například vodou, ze které jste ji vyndali.

Jak pečovat o aloe

Pro aloe se běžně doporučuje lehká půda, případně zeminu můžete obohatit pískem a na dno květináře položit kameny, které zajistí dostatečný odvod vody, aby nedošlo k přelití rostliny a zároveň postupné zavlažování z vody okolo kamenů.
Z mé zkušenosti, jakmile máte trochu vzrostlou aloe, není problém ji dát do běžné půdy pro pokojové a balkonové pěstování rostlin. Jen pozor na jílovité zeminy. Kameny na dně ale používám vždy.Aloe je sice teplomilná, ale vydrží celý rok, v zimě zvládne krátkodobě i teploty lehce pod nulou. Přesto je lepší ji udržovat na sluncem osvětleném místě, případně v polostínu a v zimě přesunout dále od okna, případně z balkonu do místnosti.
Jelikož se jedná o sukulent, který si udrží spoustu vody právě v listech, není třeba ji přelévat. Zalévejte tedy, až když povrch zeminy vyschne, rostlina by ve vodě rozhodně neměla plavat.

Využití

Pokud už máte vypěstováno dostatek objemu, můžete je samozřejmě i nadále množit z vlastních nových rostlin.
Pro otestování jejich léčivých účinků stačí odříznout list a čirý gel vymačkat, nebo vydlabat lžičkou, poté může jít rovnou na kůži nebo například do smoothie pro vnitřní užití.
Takto extrahovaný obsah využijte hned, případně ji maximálně několik dní uskladněte v lednici pro pozdější využití.
Rostlina se z těchto ran zotaví a rány po listech zacelí, běžně zhnědnou a vyschnou a není tak nutné o ně speciálně pečovat.

Nekonzumujte ale zelenou kůru, obsahuje latex a je velice projímavá!

Autorem tohoto příspěvku je OM, dlouholetý pěstitel aloí i dalších rostlin, které dokáží přežít v paneláku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *