17. dubna – mezinárodní den rolníků

Dnes je 17. dubna, mezinárodní den rolníků. Je to smutné dvacáté páté výročí, kdy byla v Brazílii zabita skupina rolníků, kteří hájili svoji půdu a svoje hospodářství.
Je strašné, že lidi, kteří chtějí prostě jen pracovat na svém a pěstovat jídlo, musí bojovat.
Jaké je postavení pěstitelů, chovatelů, zemědělců, farmářů a sedláků u nás? Živí nás, takže by to mělo být postavení mimořádné a respektované. Ale je to tak? Víte, odkud je vaše jídlo? Kdo a jak ho pěstuje? Jaké postupy a prostředky při jeho používá? Nejspíš ne. Je normální dojít si obchodu a tam si vybrat z obrovské nabídky. Naprosto samozřejmě očekáváme, že tam najdeme kvalitní potraviny (a přitom levné) a nestaráme se, jak se tam dostalo.
Zakladatel permakultury Bill Mollison kdysi řekl, že současné zemědělství není systémem k produkci potravin, ale k vydělávání peněz. Když budou mým motivem peníze, pak dává smysl pěstovat to, co mi je vynese, nemusí to nutně být jídlo, může to být cokoliv dobře zaplaceného nebo nechám půdu ladem, když dostanu dotace za „nepěstování“.
Česká republika prý není soběstačná v potravinách. To znamená, že jsme na něčem a někom závislí. Závislí v jídle, tedy v tom, bez čeho se nedá přežít. Současná koronavirová krize nám ukazuje, jak moc velký průšvih je závislost. Ten, na kom jste životně závislí, si s vámi může dělat, co chce. Třeba vám prodávat potraviny za výrazně vyšší ceny než dřív. A vy skloníte hlavu a zaplatíte, protože vám nic jiného nezbývá.
Když bude mým motivem produkce potravin, třeba proto, že chci zabezpečit svoji rodinu, pak budu muset uvažovat jinak. Budu pěstovat i tehdy, když to nebude ta finančně nejvýhodnější varianta.
Doufám a věřím, že současná situace (pandemie koronaviru) povede nejen k oslavě profesí jako jsou lékaři, zdravotní sestry nebo dobrovolníci šijící roušky, ale také k prestiži zemědělství. Mým snem je, aby pracovat v zemědělství bylo ctí a pýchou, aby se na zemědělské školy hlásily davy studentů, aby se okrasné zahrady proměnily na užitkové a aby se pěstování čehokoliv jedlého třebas jen v truhlíku na kuchyňském parapetu stalo módní záležitostí.

Další odkazy:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/17-duben-mezinarodni-den-rolniku
https://viacampesina.org/en/stayhomebutnotsilent-in-times-of-pandemic-peasants-are-united-to-feed-the-people/
https://viacampesina.org/en/event/april-17-2020-international-day-of-peasants-struggle/?fbclid=IwAR0vCPl5CkOXv-oVUEUB00EXef_z9LxKccWO7fH6V3Nwcny5GeNqyAWUSTs

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *