Světový den veganství 1. listopadu

Každý rok se 1. listopadu slaví světový den veganství.

Vegani vyžazují ze stravy veškeré živočišné produkty, nejen tedy maso, ale i mléčné výrobky, vajíčka, i med. Nejde také jen o stravování, ale i o kosmetiku nebo kožené výrobky.
Proč se člověk rozhodne být veganem? Důvody mohou být tři: etika, zdraví, životní prostředí.
Etické důvody jsou jasné. Chovat zvířata jen proto, abychom je pak mohli zabít, to nezní vůbec dobře a nic hezkého na tom není. Ještě horší je ale způsob, jak chováme zvířata ve velkochovech. A to jen proto, abychom měli spoustu levného masa.
Zdraví – je veganství zdravější než masová strava? Určitě je zdravější než tradiční česká strava se spoustou masa a uzenin, sem tam proloženo fastfoodem. Velmi ale záleží na tom, jak si jídelníček sestavíte. Hranolky a kola nebo rohlík s hořčicí, to je taky veganské jídlo, ale za zdravou výživu se to považovat nedá. Dobrou alternativou masa jsou luštěniny, jen je musíte umět dobře uvařit a ochutit. Navíc jsou i levné, takže pomůžete i své peněžence.
Životní prostředí je dalším argumentem k vyřazení nebo alespoň omezení živočišných produktů. Chov zvířat je náročný na zdroje. Když budete chovat krávu na jednom hektaru, získáte řekněme 500 kilo masa. Když budete na stejné ploše pěstovat obilí, získáte několik tun. A brambor můžete vypěstovat desítky tun na stejné ploše. Jíst vegansky znamená ušetřit půdu a nechat víc prostoru přírodě.

Pokud si chcete veganství osahat, můžete to zkusit na lednové měsíční akci s názvem veganský leden (nebo anglicky Veganuary). Jedná se jen o jeden měsíc, což je dost dlouhá doba na to, aby člověk věděl, jak mu to vyhovuje. Když se do této výzvy (bezplatně) zaregistrujete, budete po celý měsíc dostávat pravidelné tipy a recepty, což vám ten experimentální veganský měsíc velmi usnadní. Já jsem se této výzvy zúčastnila v roce 2021, moje dojmy si můžete přečíst v těchto článcích:

Veganuary aneb veganský leden jako výzva i experiment
První dny mého veganského dobrodružství
Co jsem se naučila, když jsem změnila jídelníček
Zvládla jsem měsíční veganskou výzvu!

Veganský leden bude samozřejmě i v roce 2022, přidáte se?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *