Zelený pátek – den nenakupování

Den nenakupování je protestem proti konzumu. Následuje hned po Černém pátku, což je zejména v USA den ohromných slev a bezhlavého nakupování. Jak vznikl Černý pátek? Prý je to tradice z padesátých let, kdy si lidé po oslavě Díkuvzdání (což je ve čtvrtek), často brali volno, aby se vzpamatovali z obžerství předchozího dne. Volný den pak mimo jiné trávili i nakupováním (např. kvůli blížícím se vánocům), na což se obchodníci naučili reagovat velkými slevami a promo akcemi. Slevy, akce a davy nákupuchtivých lidí v obchodech vedou často i k impulzivním nákupům zbytečných věcí, které by lidé s chladnou hlavou nekoupili. Pro obchodníky skvělé, pro životní prostředí je to tragédie.
Tragédie je to i pro naši peněženku. Nutí nás to kupovat i věci, které nepotřebujeme. Kolik máte doma věcí, které jste si v dobrém úmyslu pořídili a stejně je nepoužíváte? Já docela dost a to přitom nejsem žádný milovník nákupů. Problém je, že když už za něco vydáte peníze, nechce se vám to jen tak vyhodit, i když tu věc vlastně nepotřebujete. Takže zůstane někde u vás doma, schovaná, aby se vám nepřipomínala. Zabírá místo, budí nepříjemné emoce. Není na to škoda peněz?

Co můžete udělat?
– Nejít nakupovat a uvařit z toho, co už máte doma. A možná toho budete mít dost i na velkou večeři, na kterou pozvete své kamarády.
– Rozstříhat kreditku. Nebo ji aspoň zabalit do igelitu, přelepit izolepou, aby nebylo tak jednoduché ji použít.
– Něčeho se zbavit – darovat, třeba do charity, knihobudky, do reuse centra apod.
– Jít ven, do lesa, do přírody. Když je ten zelený pátek, že jo?
– Děti – vysvětlete jim, o jaký den se jedná. Možná vám pomůžou v televizi, pokud budou ukazovat záběry z toho, jak se lidé v obchodech div neperou jen proto, aby si mohli koupit cosi zlevněného.
– Zasaďte strom (nebo aspoň keř). Ovocný strom je tou nejlepší investicí – jeho hodnota narůstá bez ohledu na inflaci a přitom vám ještě každý rok dá ovoce.
– Kupte něco opravdu užitečného – třeba krmítko pro ptáky. A samozřejmě hromadu slunečnice, ať máte zásobu na celou zimu 🙂


Přeju vám krásný zelený pátek 🙂

https://clickatree.com/green-friday/

https://en.wikipedia.org/wiki/Buy_Nothing_Day

https://www.veronica.cz/zelena-domacnost-nakupovani

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3231714-mezinarodni-den-vyzyva-zdrzet-se-nakupovani-na-internetu-snadno-podlehneme-pocitu-ze

https://www.instagram.com/explore/tags/greenfriday/

@ivana_mertova

Zelený pátek – den nenakupování 🙂 Místo do obchodu půjdu ven. Ušetřím si peníze i nervy. ##zelenypatek ##cernypatek ##černýpátek ##zelena

♬ původní zvuk Ivana_Mertova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *