Úklid listí

Nedávno jsem šla kolem skupinky pracovníků z technických služeb, kteří uklízí v našem městě listí. Nejdřív použili fukary na benzín. Smrdělo to na několik metrů daleko, kravál byl po celém sídlišti. Vytvořili hromadu vysokou ani ne metr. Pak přijel takový malý nakladač, který tu hromadu naložil na malý naklaďáček a odvezl pryč. Předpokládám a doufám, že ke zkompostování.
Koukala jsem na to a říkala jsem si, jestli to je fakt ten nejlepší způsob, jak si poradit s listím ve městě. Nešlo by to jinak?
Třeba nechat listí tam, kde to nevadí. Z chodníku ho určitě uklidit potřebujeme, ale v některých částech parku by snad zůstat mohlo. Nebo by mohlo skončit v kompostéru přímo na místě. Hotový kompost by pak šlo také použít na místě třeba do květinových záhonů. Odvážení listí a přivážení kompostu bůhví odkud mi připadá jako plýtvání.
Použít mechanické nástroje – ony takové hrábě nadělají méně hluku a nevyžadují benzín. Jen nevím, jestli ti chlápci, co pracujou s fukarem, budou ochotni sáhnout po “staromódních” hrabích. Hrábě asi taky nejsou tak efektivní jako benzínový fukar, ale stojí méně peněz, zejména když započítáte i spotřebu pohonných hmot.
A co třeba využít pomoci lidí z místa? Vyhlásit několikahodinovou brigádu, možná, že důchodkyně nebo maminky na mateřské si rády nějakou korunu vydělají.

Dost možná i u vás ve městě se listí uklízí podobným způsobem. Mně připadá jako zbytečně drahý a komplikovaný. Ráda bych viděla, jak se aspoň někdy vracíme k těm jednodušším a levnějším řešením. To někdy vyžaduje uvažovat v širším měřítku než jen v tom, co bezprostředně vidíme.

@ivana_mertova

Podzimní listí – uklízet nebo ne? Co je pro stromy lepší? ##listopad ##listopad2021 ##listí ##podzim ##podzimni ##podzimninalada

♬ původní zvuk – Ivana_Mertova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *