Co mě naučily bezdárkové vánoce


Photo by Leone Venter on Unsplash

Když jsem byla malá, milovala jsem hory dárků pod stromkem. Ještě i jako matka dvou kluků jsem se snažila vytvořit ten dojem hojnosti a balila jsem všechno možné, jen aby ta hromada dárků byla co největší. I když jsem věděla, že třeba ponožky u desetiletých kluků nevyvolají nadšení, dokonce ani tehdy, když budou nádherně zabalené. Asi jsem si tou spoustou dárků vytvářela v sobě pocit a dojem hojnosti a řešila nějakou svou vnitřní potřebu. Vlastně to bylo hezké.
Letos jsem se rozhodli pro experiment – dárky jsme zrušili. Úplně zrušili. Pod stromkem nebyl ani jeden. Nikomu jsme nic nedali a nikdo z rodiny nedal nic nám. Výjimkou byly nějaké ty dobroty, ale ty jsem ochotná akceptovat 🙂 Dost nám to taky ulehčuje fakt, že nemáme malé děti, ty bych o dárky určitě ošidit nechtěla.
Moc vánočních tradic nemáme, cukroví nepeču, adventní věnec nemáme, výzdoba se omezuje na stromek a betlém, dokonce i toho kapra jsme letos nahradili lososem a místo salátu byly opečené brambory. Byla jsem zvědavá na to, co vlastně z těch vánoc zbyde, když odpadnou i dárky. Nebude to divné? Nebude mi to chybět?
Byla jsem fakt příjemně překvapená. Dárky nechyběly. Žádné prázdno se nekonalo. Nově se objevil “vánoční online”, kdy jsme se na štědrý večer sešli s oběma syny s tím, že si aspoň popřejeme, nakonec jsme si povídali přes dvě hodiny. Bylo to moc fajn, to je zrovna taková tradice, kterou bych si přála zachovat.
Co mě naučili letošní bezdárkové vánoce?
Že o dárcích to u nás doma rozhodně není a že jsme spolu rádi i bez nich.
Místo předvánočního stresu, hledání dokonalých dárků a utrácení peněz za věci, u kterých se člověk dost často netrefí do vkusu jsme prostě měli klid. Dělali jsme to, co nás baví, a byly v klidu.
Vůbec nebylo těžké o tom přesvědčovat zbytek rodiny. Vzali to jako samozřejmost, možná se jim také ulevilo, že se nemusí pokoušet číst nám myšlenky a vymýšlet perfektní dárek.

Doporučila bych to ostatním? Nevím. Určitě to není rozhodnutí pro každého. Možná se dá udělat i nějaké méně radikální řešení. Třeba dárky jen pro děti. Nebo do určité finanční hodnoty. Nebo omezit počet dárků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *