Jaký je rozdíl mezi zemědělstvím a zahradničením?

Když máte zahrádku a pěstujete na ní nějaké jídlo, tak nejspíš oceníte, když můžete stále něco sklízet. Potřebujete co nejširší sortiment rostlin. Nemusí poskytovat rekordní výnosy, ale chcete mít každý den něco, z čeho připravíte oběd.

Zemědělství je ale jiné. Abyste mohli efektivně sklidit, zpracovat a prodat, potřebujete pěstovat ve velkém množství jednu plodinu a sklidit všechno najednou. Velké množství, tuny nebo stovky nebo tisíce tun.

Jako zemědělec, který se zaměřuje na ekonomičnost a maximální výnos, potřebujete zredukovat počet pěstovaných plodin a raději zvětšit plochy polí, aby bylo levnější je obhospodařovávat. Raději zvolíte dlouhé rovné řádky, protože je jednodušší s nimi pracovat.

Na zahradě potřebujete přesný opak: spoustu různých plodin, které dozrávají postupně. A taky musíme vědět, jak všechny ty dobroty pěstovat s tím, že každá má trochu jiné nároky a požadavky, některá roste i v chladu, jiná vyžaduje teplo, některé jdou přímo do země, jiné se musí předpěstovat, některé jsou vytrvalé, jiné po odplození zahynou.

Je zahradničení obtížné? Jak se to vezme. Dát semínka do země a zalévat obtížné není, dokáže to každý a můžete reálně doufat, že vám něco vyroste. Pokud ale chcete víc, než naději, pokud se chcete spolehnout na to, že vám vyroste to, co chcete a tolik, kolik chcete, pak už to vyžaduje znalosti a zkušenosti.

Který přístup je lepší? Potřebujeme oba. Pro přímé zásobování vlastní domácnosti je skvělé mít zahrádku, která nám po většinu roku bude poskytovat jídlo, i když to bude každý den jen něco málo. Ale některé plodiny je výhodnější pěstovat ve velkém, například obilí. To se navíc obtížněji zpracovává (hlavně v domácích podmínkách) a naopak se dobře skladuje, což usnadňuje jeho distribuci a obchodování s ním.

Rozdíl mezi těmito dvěma přístupy je vidět u farmářů, kteří mají i svou vlastní zahrádku. Zatímco na poli hospodaří ve velkém, snaží se o velký výnos jedné plodiny, kterou ideálně sklidí najednou, na vlastní zahrádce ocení, když jídlo dozrává postupně a když mají co nejvíc různých druhů a odrůd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *