Ekokomunita Torri Superiore v Itálii

Díky kontaktům na evropskou síť ekovesnic jsem se dostala na kurz facilitace nehierarchických skupin do Itálie. Místem konání byla ekokomunita Torri Superiore, která sídlí na kraji města Ventimiglia, blízko moře a blízko hranica s Francií.
Komunita obývá komplex středověkých domů a domků, které jsou na sebe nalepené tak těsně, že vypadají jako jedna jediná velká budova. Původně to i vzniklo tak, že se kolem jednoho domku postupně nabalovaly další a další stavby. Ne vždy jsou patra ve stejné výšce a celý kompex je prošpikovaný různými chodbami, pidiuličkami a schodišti. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala aspoň natolik, abych bez bloudění trefila do svého pokoje nebo do jídelny.
Hodně využívané jsou ploché střechy a terasy. Jedna velká terasa sousedí s jídelnou, takže většinou jsme chodili jíst právě tam. Sympatické bylo, že na jídlo se tu schází i ostatní členové komunity a že se tím lidé tak krásně nenásilně propojují. Na dalších terasách se sušilo prádlo, všude byly židličky, stolečky, lavičky, no prostě krása.
V současné době je tu cca dvacet dospělých, řada z nich už tu žije dost dlouho, víc než dvacet let, a jsou i ve starším věku, padesát i víc let. Také tu bývá obvykle 6-10 dobrovolníků, často jsou to mladí lidé ze zahraničí, kteří sem příjíždí na několik měsíců a pro které je to výborná životní zkušenost. Potkala jsem tu i jednu Češku.
Společné podnikání zahrnuje jak ubytování a restauraci, tak také pěstování cuket a rajčat ve sklenících, které jsou několik kilometrů daleko. Zeleninu pak distribuují ve spolupráci s dalším družstvem do místního obchodu a také pomocí WhatsAppové skupiny, kde je cca 200 lidí.
Skleníků jsem v té oblasti viděla hodně a naivně jsem si myslela, že tam pěstují zeleninu pro použití přímo v regionu. Bylo mi ale vysvětleno, že skleníky dříve sloužily k pěstování květin na export, což byl jeden z největších místních oborů, ale díky levnějším mimoevropským dovozům se pěstování nevyplácí a skleníky jsou většinou prázdné. Navíc je v nich půda kontaminovaná chemikáliemi.
Přijela jsem sem na kurz facilitace nehierarchických skupin, s čímž tu mají mnohaletou zkušenost. Vznikl tu také projekt CLIPS, to je soubor nástrojů jak pro nově vznikající komunity, tak i pro ty, které sice již nějakou dobu existují, ale potřebují nějaký nový impuls ke svému fungování. CLIPS zahrnuje pdf průvodce, hru a další aktivity. Zatím hlavně v angličtině a některých dalších jazycích, čeština zatím chybí. Veškerý obsah je ke stažení zdarma.
Do Torri Superiore bych se moc ráda vrátila znova. Krásné místo, fajn lidé, opravdu se mi tu líbilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *