Druhy dýní

Dýně obecná nebo také tykev je velkoplodá jednoletá zelenina s dlouhými výhony, velkými listy a hlavně jedlými plody. Pochází z Ameriky, nejstarší doklady o pěstování dýní pochází z Mexika, před 7 až 10 tisíc lety.

Obří dýně velkoplodá je sice efektní, vypadá dobře jako dekorace, ale v kuchyni je to příliš moc dýně ke zpracování najednou.

Dýně hokkaido byla vyšlechtěná v Japonsku. Tvarem se podobá velké cibuli. Má dobrou chuť a tenkou slupku, která se nemusí loupat, při tepelné úpravě se rozvaří. Je to jedna z nejchutnějších dýní.

Máslová dýně vypadá jako jako velká béžová hruška, má hodně dužiny a málo prostoru na semena.

Muškátová dýně bývá béžová, typického zploštělého tvaru.

Špagetová dýně je podlouhlá, žlutá, dužina se po tepelné úpravě rozpadá na tenké „špagety“. Připravuje se tak, že se rozkrojí napůl a půlky se upečou na plechu, řeznou stranou nahoru, jako lodičky. Vidličkou pak můžete vybírat dužinu ve tvaru tenkých špagetek.

Okrasné dýně jsou malé a tvrdé, jíst se nedají, ale v suchém prostředí dlouho vydrží. Sklízí se dobře vyzrálé, i se stopkou a je dobré nechat je ještě pořádně vyschnout třeba na sluníčku, aby déle vydržely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *